Master and Servant Sponsors

Boxx Technologies

NVIDIA

ATI

Wacom

ART VPS

The Gnomon Workshop

Alias

Discreet

Softimage

Maxon

Luxology

Corel

Turbo Squid

E-on Software

Ballistic Publishing


CGNetworks is proud to present the Master & Servant Challenge (CG Challenge XVII), 21 March 2005 - 18 May 2005. Master & Servant Challenge was sponsored by Boxx Technologies, NVIDIA, ATI, Wacom, ART VPS, The Gnomon Workshop, Alias, Discreet, Softimage, Maxon, Luxology, Corel, Turbo Squid, E-on Software & Ballistic Publishing

This challenge explored and exposed the motives, emotions and expressions evoked in a myriad of unequal relationships that pervade the human condition. The theme encompasses an entire spectrum from benevolent leader and adoring followers to maniacal dictator and abused slaves. Whatever situation the artist chose, the image had to convey the relationship; the attitude and action; and the emotions of the Master and Servant archetypes.

And now the time has come to announce the winners of CG Challenge XVII: Master and Servant ! Congratulations!

 
Winning Results - 3D
Grand Prize Winner   Runners-Up
Krishnamurti M. Costa
(Antropus)

3D Grand Prize Winner
Boxx Technologies 3DBoxx 4300 + NVIDIA Quadro FX 3400 + Alias Maya Complete 6.5 + NVIDIA Gelato




 
 
Olivier Ponsonnet

reiv

First Runner-Up
Discreet 3ds max 7.5 + Turbo Squid Plug-in Bundle (winner's choice)

 
Monsit Jangariyawong (monsitj)

Second Runner-Up
Softimage XSI Essentials + ATI FireGL V5000 + Softimage Production DVDs + Gnomon Workshop Aaron Sims DVDs + Maxon Body Paint

 
Adel Adili
(adel3d)

Third Runner-Up
ART VPS PURE 1800 Rendering Card

 
Pär Tingström
(Il Cattivo)

4th Runner-Up
The Gnomon Workshop - All Digital Titles

 
Martin Sen
(Versiden)

5th Runner-Up
Maxon Cinema 4D R9 XL Bundle

 
Damir G.Martin
(A I R)

6th Runner-Up
Alias Motion Builder

 
Zubuyer Kaolin
(overcontrast)

7th Runner-Up
Luxology Modo

 
Ralf Stumpf
(WildWire)

8th Runner-Up
E-on Software Vue 5 Infinite

 
 
Winning Results - 2D
Grand Prize Winner   Runners-Up

Linda Bergkvist
(Enayla)

2D Grand Prize Winner
Boxx Technologies 3DBoxx 4300 + ATI FireGL V7100 + Corel Painter IX





 
 
Matt Dixon
(MattDixon)

First Runner-Up
Wacom Cintiq 21 UX + Corel Painter IX + Alias Sketchbook Pro

 
Goro Fujita
(Goro)

Second Runner-Up
The Gnomon Workshop All Analog Titles

 
Bobby Chiu
(digital_bobert)

Third Runner-Up
NVIDIA Quadro FX 1300

 
Skan Srisuwan
(FIDUCIOSE)

4th Runner-Up
Discreet Combustion 4

 
Eduardo Schaal
(schaal)

5th Runner-Up
Luxology Modo

 
Kekai Kotaki
(prostrise)

6th Runner-Up
Wacom Intuos 3 9x12 + Painter IX

 
Eric Browning
(ebrowning)

7th Runner-Up
E-on Software Vue 5 Infinite

 
Maciej Kuciara
(tiger1313)

8th Runner-Up
Corel Painter IX

 
 
Honourable Mentions
2D - Anton Vill
( Ant4d )

 
2D - Mike May
( feeb )

 
2D - Michael Dashow
( walrus )
2D - Pierrick MARTINEZ
( Pierrick )

 
2D - Svetlin Velinov
( Velinov )

 
3D - vincent guibert
( authentic )
3D - Dimitris Liatsos
( DimitrisLiatsos )

 
3D - Matt Bortolino
( `mb )

 
3D - Gerard Jaran
( arlutik )
3D - Mark Endre Seljan
( Tremoside )

    Community Awards

Dimitris Liatsos
(DimitrisLiatsos)
Sacha Diener
(the1st_angel)
 
 
     
Search CGSociety Site
Subscribe to Newsletter